skip to Main Content
E Ticaret

İnstagram da Butik Dükkan Açmak İster misiniz?

E-ticaretin yaparken en önemli unsur hiç kuşkusuz görselliktir. Bu sebepten dolayı görsel paylaşım(Youtube, instagram) patformlarında e ticaret hacmi büyüdü. İnternet üzerinden ürün satmak isteyenler en fazla bu alanlarda çalışma yapmaya başladı. İnstagram ise en yüksek ticaret hacmine sahip sosyal medya platformu oldu. Farklı ürünler üreten zanaatkar kişiler, işini internete taşımak isteyenler, sahip olduğu kitlenin ihtiyaçlarına yönelik ürünlerin satışını yapan veya üreticiden uygun fiyata alıp ürünün satışını yapan aracı kişiler instagram da butik dükkan açarak satış yapmaya başladılar.

Siz instagram da satış yapmak istiyorsanız işte instagram da butik açmak için yapmanız gerekenler:

1- Instagram Hesabı Açın

Ürünlere özel hatırda kalacak marka adı belirleyerek Instagram hesabı açın. Kısaca (140 karakterlik) kendinizden bahseden etkileyici bir profil yazısı hazırlayın. Kargo bilgilerini gönderim şartlarını mutlaka belirtin. Müşterilerinizin size ulaşabilmeleri için telefon ve mail adresinizi de profil kısmına ekleyin. Güven açısından adres, telefon, websitesi bilgilerinin olması faydalı olur.

2- Fotoğraf Paylaşın

Ardından, ürünlerinize ait kaliteli ve özenle çekilmiş fotoğraflarınızı paylaşıyorsunuz. Ürünlerinizi paylaşırken instagram filtreleri de kullanabilirsiniz. Fotoğraflarınızı direk Instagram uygulaması üzerinden de çekip paylaşabileceğiniz gibi fotoğraf makineniz ile de çekip paylaşabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı. Daha sonra benzer ürün satan veya farklı ürün satan diğer butiklere göz atın. İlginizi çeken butikleri takip ederek, hem ürünlerini inceleyebilir hem de nasıl satış yaptıklarını görüp, başarılı hesaplardan ipuçları alabilirsiniz. Instagram hesabınızı facebook, twitter gibi diğer sosyal hesaplarınız ile birleştirin. Arkadaş ve takipçilerinize Instagram hesabınızı gönderin ve sizi takip etmelerini isteyin.

3- Ürün Tanımlarını Yazın

Ürünleriniz hakkında açık ve net olacak şekilde tanımları mutlaka yazın. Ürünlerinizin fotoğrafları kadar yapacak olduğunuz tanımlarda önemlidir. Takipçileriniz ve müşterileriniz ile ürünlerin fiyat, renk, marka, ölçü ve varsa önemli özelliklerini belirtmeniz gerek.

4- Ödeme Şeklini Paylaşın

iyzico, shopier, paytr, payu vb… ödeme kanalları ile müşterilerinizden ödeme alabilirsiniz. Websitesi üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapmak en başarılı alışveriş yöntemidir. Herhangi bir problem yaşandığında iade işlemini kesintisiz yapabiliyorsunuz.

5- Kargo ile Ürün gönderimi

Instagram, 2010 yılında kurulmasına rağmen çok hızlı büyüme ivme kazandı ve 2012 yılında Facebook’un çekim alanına girerek, son yılların en yüksek satış fiyatı ile facebook tarafından satın alındı. Satın alma işleminin ardından büyümesini devam ettiren Instagram, geçtiğimiz yıl %23 büyüme gösterirken facebook %3 büyüme gösterdi. Siz de bu hızla büyüyen sosyal platform da yerinizi almakta geç kalmayın.

6- Müşteri İlişkileri

Satış öncesi ve sonrası doğru iletişim kurmak satış başarınızı arttıracaktır. Her müşteri başka bir müşterinin davetlisi olabileceğini unutmayın. Müşteriden gelen güzel mesajları hikayenizde paylaşabilirsiniz. Gönderdiğiniz ürünlerin müşteri tarafından incelenmesini ve videoya çekilmesini talep edebilirsiniz. Bu şekilde sayfanıza gelen ziyaretçilerin size olan güveni artmış olacaktır.

E-ticaretteki artışın uzun bir süre devam etmesi bekleniyor. instagram da butik açmak istiyorsanız mutlaka bir e ticaret sitesi kurmanızı tavsiye ediyoruz. E ticaret siteleri ürün satın alma, kargolama, ürün faturalandırma, crm konularında entegreli ve başarılı yazılımları ile sizlerin satış başarısını arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir