skip to Main Content

İnstagram da Etkileşim Alma

İnstagram kullanıcılarının en çok düştüğü yanılgı sadece takipçi satın alarak sosyal medya da amaçlarına ulaşabileceğini düşünmesidir. Satın alınan kullanıcılar hedef kitleniz olmayacağı için yüksek etkileşim beklentisine girmemelisiniz. Takipçi, beğeni, izlenme ve yorum satın alarak hesabınızın etkileşimlerini arttırabilirsiniz. Ancak bu işlemler sadece destek hizmetidir. İnstagram da asıl yapılması gereken organik çalışmalar vardır. İşte bunlar:

– Hashtag(etiket) analizi yapmak

– Etiketlere uygun paylaşımlar yapmak

– Başarılı hesapların yaptıklarını örnek almak

– Hikaye, ig tv ve canlı yayınlar ile kullanıcıları sayfada canlı tutmak

– Gündeme uygun paylaşımlar yapmak

– Birbirini tekrar eden paylaşımlardan uzaklaşmak

– Çekiliş yapmak

– Diğer sosyal medyalardan(facebook, twitter, whats app, youtube vb…) kitle aktarımı yapmak

– İnstagram fenomenlerinden story ve post reklamı almak

– İnstagram’a reklam vermek

İnstagram kullanıcı satışlarına bizzat yasak koymuyor. İnstagram’ın topluluk kuralları hesaplarda yapılan aşırı hareketleri yasaklıyor. 5 saniyede 1000 takipçi satın almak hesabınıza zarar verebilir. Bu yüzden hızlı gelen kullanıcılar hızlı bir şekilde hesabı takipten çıkartılabilir. Peki sadece etkileşim için mi takipçi almalıyız? Tabi ki hayır instagram sayfasına gelen bir kullanıcı hesabın takipçi ve beğeni sayısına bakarak sayfanızın güvenirliliği hakkında karar verir. Yüksek takip ve beğeniye sahipseniz hesabınıza gelen kullanıcılar size daha fazla güvenecektir.

Ne kadar takipçi satın almalıyız?

Bu konuda rakip analizi yapmak faydalı olacaktır. Rakiplerinizin üstünde takip ve beğeni sayısında olmanız satış başarınızı arttıracaktır. Organik takipçiler ile satın aldığınız takipçiler arasında çok yüksek farkın olması bazı negatif sonuçlar doğurur. Paylaşımların ilgi görmesi şansı, takipçilerinin zaman tünelinde ön sıralara çıkması ve keşfette gözükme durumları zayıflar. Bu yüzden takipçi satın alırken abartıya kaçmamalısınız.

İçerik

Etkileşim almak için bahsettiğimiz aksiyonları yapsanız bile içerik beğenilmediğinde istediğiniz sonuçları alamazsınız. İçerik ilgi çekmeli ki etkileşimler yüksek olsun. Etkileşimleri arttıracak bazı içerik teorileri:

– Yüz içeren fotoğraflar %38 daha fazla beğeni, %32 daha fazla yorum getiriyor.

– Herhangi bir ürünü kullanan gerçek kişileri içeren fotoğraflar, %30 daha fazla etkileşim sağlıyor.

Açık renklerin yoğun olduğu fotoğraflar koyu renklerin yoğun olduğu fotoğraflara göre %24 daha fazla etkileşim sağlıyor.

Arka plan boşluğu fazla olan fotoğraflar, az olanlara göre %29 daha fazla etkileşim sağlıyor.

Mavi rengin baskın olduğu fotoğraflar, kırmızı rengin baskın olduğu fotoğraflara göre %24 daha fazla etkileşim sağlıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir