skip to Main Content
Instagram Organik Takipçi Artışı

İnstagram Organik Takipçi Artışı

Sizlere yüksek etkileşim getirecek sadık hayran kitlesi kazanmak için organik olarak büyümek gerekiyor. İnstagram da organik olarak büyümek için yapılması gerekenler:

1. Başka kullanıcılarla iletişim kurun, networking yapın

Sadece sosyal medya ile sınırlı kalmayın takipçi kazanmanın yolu birçok kişi tarafından da tanınmaya bağlıdır. Çeşitli toplantı ve etkinliklere giderek insanlarla iletişim halinde olun bu şekilde organik etkileşim artar. Daha sadık takipçi kazanırsınız.

2- Çalışanlarınızın ve çalışma ortamınızın fotoğraflarını paylaşın 

Size ait kendinizden örnekler verin. Bir üretim tesisi olabilir ya da ürünleri sattığınız bir mağaza ya da evde kargoya vereceğiniz ürünler olabilir. Bunları paylaşarak takipçilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

3. Etkinlik veya Ürünlerinizin başka yerde olmayan paylaşımlarını yapın

Takipçi sayınızın da artmasını sağlayacak ve instagram takipçilerinize özel paylaşımlar yapabilirsiniz. Örneğin, yurt dışında fuara katılacaksanız bu fuarda kullanacağınız görsellerin ön paylaşımını yapılabilir. Ürünlerin ve hizmetlerin hazırlık aşamaları ilgi çekecektir.

4. Gündeme özel ya da Eğlenceli İçerikler

Önemli olaylar için özel yorumlar ve görseller kullanmalısınız. Bu içerikleri konu geçtiğinde kaldırabilirsiniz. Bazı markalar karikatür paylaşmakta takipçilerin dikkatini çeker. Eğer marka imajınız buna uygunsa böyle bir paylaşım yapabilirsiniz.

5. Kolaj Oluşturun

Instagram’da kolaj oluşturamıyoruz ancak instagram harici birçok kolaj uygulama var, bunları kullanarak dikkat çeken görseller oluşturulabilir. (Instapic Frames, Pic Collage, Collage Shaper, Collage Maker, vb). Kolaj paylaşımları daha çok içerik paylaşmanızı sağlar. Dört farklı kareyi bir araya getirerek bilgi verici ve dikkat çekici paylaşım yapılıyor. Fotoğraf kalitesini içerikten daha ön planda tutmanız sizi ön plana çıkaracaktır.

6. Hashtag (etiketler)

Hashtag analizi için mutlaka zamanınızı ayırın. Hatta kendinize özel hashtag iniz olsun. Paylaşmış olduğunuz her fotoğrafa ilgili ve sık kullandığınız hashtag’leri mutlaka ekleyin. Populer hashtag’leri veya ilgili hashtag’leri instagram’da arama yaparak da bulabilirsiniz. instagram’da aramış olduğunuz hashtag’lere en yakın olanını en üst sıralamada gösteriyor.

7. Instagram hesabınızı Facebook’da paylaşın

Facebook, instagram’ı satın aldığı için bu iki platform neredeyse birbiriyle sürekli etkileşim halinde olduğunu için önemli paylaşımlarınızı iki taraflı paylaşın.

8. Instagram profiliniz güncel olsun

Instagram’a yüklediğiniz fotoğraflar kadar diğer önemli bir noktada instagram profilinizdir. Etkili bir profil yazısı oluşturabilmeniz için 150 karakter kullanabilirsiniz. İnsanlara nelerden hoşlandığınızı ve ilgi alanlarınızı da yazın ve paylaşabilirsiniz.

9. Diğer mecralardan instagram hesabınıza trafik oluşturun

Eğer kullanıcı sayısı yüksek ilgisiz olabilir farklı bir mecrada kitleye sahipseniz  instagram linkinizi mutlaka ekleyin.

10. Paylaşımlarınıza ilgi çeken fotoğraf paylaşın

Instagram tamamen sanal görsellik üzerine kurulmuş bir platformdur. Dolayısı ile takipçilerinizin ilgisini devam ettirmek için düzenli paylaşımlar yapmalısınız

İlgi çeken fotoğraflar paylaşmak için Retrica, Lumie, Snapseed, PicMonkey, Pixlr ve Color Splash gibi uygulamalar kullanarak ilgi çekici fotoğraflar oluşturabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir